دكتر صادق زيبا كلام:بايد به احمدي نژاد دست مريزاد گفت؛منتظر اقدامات بعدي و گام هاي بعدي شما هستيم!

دكتر صادق زيبا كلام در واكنش به ديدار احمدي نژاد از زندان اوين در روزنامه ي اعتماد در روز 3 آبان در شماره 2527 اين روزنامه در مقاله اي با عنوان»آيا احمدي نژاد را بايد باور كرد؟» از حق احمدي نژاد از بازديد زندان اوين ياد كرد زيباكلام در پايان اين مقاله نوشت:«به جاي بررسي و كنكاش در خصوص اينكه آيا احمدي نژاد صداقت دارد يا از روي ريا و عوامفريبي دارد اين كارها را انجام مي دهد، بايد به وي دست مريزاد گفت، بايد به وي خدا قوت گفت، بايد از حركت وي استقبال كرد و در عين حال بايد به او گفت كه چون ما شما را باور كرده ايم و تصور مي كنيم كه شما صادقانه و از روي اخلاص در اين مسير گام گذاشته ايد، لذا منتظر اقدامات بعدي و گام هاي بعدي شما هستيم.»

متن كامل مقاله صادق زيبا كلام در روزنامه ي اعتماد:

«درخواست احمدي نژاد مبني بر بازديد از زندان اوين دو وجه كلي پيدا مي كند: وجه نخست آن است كه آيا او به عنوان رييس جمهور مي تواند يا درست تر گفته باشيم كه از اين «حق» برخوردار است كه به زندان اوين رفته و از آنچه در آنجا مي گذرد علم و اطلاع پيدا كند؟ آيا اين با اصل تفكيك قوا در تعارض قرار نمي گيرد؟ آيا اين به معناي دخالت قوه مجريه در كار قوه قضاييه نيست؟ وجه دوم كه بسيار مهم تر و به تعبيري عميق تر است، آن است كه به راستي انگيزه احمدي نژاد در برخورد اينچنيني با رييس قوه قضاييه و يكي از اركان حاكميت اصولگرايان و آن گونه نامه نوشتن به وي را چگونه بايد تفسير و تبيين كرد؟ آيا احمدي نژاد از سر صدق و اعتقاد دارد اين رفتار را انجام مي دهد يا آنكه انگيزه وي كسب محبوبيت سياسي در ماه هاي آخر رياست جمهوري اش است. آيا او واقعا به فكر زندانيان سياسي و تامين حقوق شهروندي مخالفان، مغرضين و منتقدان برآمده و يا آنكه صرفا مي خواهد از اين نمد براي خود كلاهي بدوزد يا مي خواهد در اين ماه هاي آخر رياست جمهوري اش از خود نام نيك و به اصطلاح باقيات و صالحات برجاي بگذارد؟ با اين رفتار مي خواهد به مخاطبان، به اقشار و لايه هاي تحصيلكرده جامعه، به نويسندگان، به دانشجويان و… بگويد كه او شراكتي در رفتار ها و اعمال گذشته ندارد يا آنكه اين گونه نيست و او صادقانه دچار تحولي شده و بالاخص مي خواهد از خيلي از كارها و اعمالي كه بعد از 22 خرداد 88 شد فاصله گرفته و به تعبيري جبران مافات كند؟ بگذاريد با موضوع نخست شروع كنيم: آيا رييس جمهور مي تواند از زندان اوين بازديد كند؟ آيا اين كار مغايرتي با اصل تفكيك قوا ندارد؟ در پاسخ بايد گفت متاسفانه قانون اساسي ما در اين خصوص مقدار زيادي گنگ است و ناقص. استناد احمدي نژاد به اصل 113 قانون اساسي است. اين اصل مي گويد:«پس از مقام رهبري، رييس جمهور عالي ترين مقام رسمي كشور است و مسووليت اجراي قانون اساسي و رياست قوه مجريه جز در اموري كه مستقيما به رهبري مربوط مي شود، را برعهده دارد.»
    همان طور كه ملاحظه مي شود اين اصل «مسووليت اجراي قانون اساسي» را برعهده رييس جمهور گذاشته است. چنين وظيفه يي بر عهده هيچ يك از روساي دو قواي ديگر گذاشته نشده. نه در شرح وظايف رييس قوه مقننه و نه در شرح وظايف رييس قوه قضاييه و نه ايضا در شرح وظايف مجلس خبرگان، مجمع تشخيص مصلحت نظام، شوراي نگهبان و نه هيچ نهاد و مرجع ديگري سخني از «مسووليت اجراي قانون اساسي» نيامده. بنابراين به نظر مي رسد مسووليت بر نظارت اجراي قانون اساسي صرفا برعهده رييس جمهور گذاشته شده. آنچه گنگ و ناقص است آن است كه اين وظيفه را رييس جمهور چگونه بايد انجام دهد؟ اگر او نتواند از زندان اوين بازديد كند و نتواند ببيند كه نحوه دادرسي، محاكمات و نگهداري از زندانيان سياسي چگونه است، آيا مي تواند مطمئن شود كه رفتار با زندانيان سياسي در چارچوب قانون اساسي صورت گرفته يا خير؟ طبيعي است كه اگر او بگويد فلاني بايد آزاد شود و آن يكي بايد محكوميتش تقليل يابد و دخالت هاي اين گونه، مي شود مصداق دخالت در امر قضا. اما علم و اطلاع از اينكه افرادي كه به دلايل سياسي بازداشت شده اند چگونه با آنها رفتار شده، خيلي نمي تواند مصداق دخالت در امر قضا پيدا كند.اما برويم سر موضوع دشوار و پيچيده تر: نيت احمدي نژاد چيست؟ آيا اين اقدامات را دارد از روي صدق و باور قلبي انجام مي دهد و يا آنكه انگيزه هاي وي، موج سواري و بهره برداري سياسي در ماه هاي پاياني رياست جمهوري است. آيا او واقعا اعتقاد به دفاع از حقوق مدني شهروندان پيدا كرده يا آنكه مي خواهد در اين فرصت چند ماهه باقي مانده تحبيب قلوبي كرده و نام نيكي از خود بر جاي بگذارد؟ من قبلاهم زماني كه ايشان در مصاحبه مطبوعاتي شان بسته شدن روزنامه شرق را محكوم كردند، اين پرسش را مطرح كردم كه به راستي تكليف ما با اين رفتارهاي احمدي نژاد چگونه بايد باشد؟ او را باور كنيم؟ يا نه دست رد به سينه آزاديخواهي او بزنيم؟شخصا معتقدم كه باور نادرست در مورد هيچ انساني نبايد داشته باشيم. اساس را بر روي ظن، شك و ترديد نبايد گذاشت و بايد فرض گرفت كه اگر شخصيتي ادعاي آزاديخواهي و دفاع از حقوق مدني انسان ها را دارد، واقعا معتقد است و آن را از روي عوامفريبي مطرح نمي كند. اين قاعده كلي در مورد احمدي نژاد هم صدق مي كند. ثانيا، بازديد از زندان اوين و حتي مواضع جدي تر از اين گرفتن هم توسط احمدي نژاد، نه او را نلسون ماندلامي كند، نه… و نه او را يك مرتبه در جايگاه اسوه هاي احترام به قانون و حقوق مردم قرار مي دهد.
    به جاي بررسي و كنكاش در خصوص اينكه آيا احمدي نژاد صداقت دارد يا از روي ريا و عوامفريبي دارد اين كارها را انجام مي دهد، بايد به وي دست مريزاد گفت، بايد به وي خدا قوت گفت، بايد از حركت وي استقبال كرد و در عين حال بايد به او گفت كه چون ما شما را باور كرده ايم و تصور مي كنيم كه شما صادقانه و از روي اخلاص در اين مسير گام گذاشته ايد، لذا منتظر اقدامات بعدي و گام هاي بعدي شما هستيم.»
    

 

 

Advertisements

پاسخي براي مطلب بگذاريد

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: